Dlaczego Zortrax Inkspire 2 jest najbardziej zaawansowaną fotopolimerową drukarką 3D na rynku?

Inkspire 2 to najnowsza i najbardziej zaawansowana żywiczna drukarka 3D w ofercie Zortrax. Powstała dzięki wieloletniemu doświadczeniu inżynierów Zortrax w pracy z technologią druku fotopolimerowego, dzięki któremu przewyższa drukarki Inkspire pierwszej generacji pod każdym względem. Inkspire 2 ma większą przestrzeń roboczą, może pracować z bardziej zaawansowanymi materiałami i jest łatwiejsza w obsłudze. Oto kilka najważniejszych cech, które sprawiają, że ta maszyna jest naprawdę wyjątkowa.

Żywiczna drukarka 3D kompatybilna z zaawansowanymi żywicami BASF Forward AM i Henkel/Loctite

Wysokiej jakości żywiczna drukarka 3D powinna obsługiwać najlepsze na rynku żywice do druku 3D. Dlatego zespół inżynierów Zortrax ściśle współpracował z wiodącymi światowymi producentami żywic, takimi jak BASF i Henkel/Loctite, aby zapewnić, że Inkspire 2 będzie wspierać ich najbardziej zaawansowane fotopolimery. Ponieważ niektóre z tych żywic zostały pierwotnie zaprojektowane do przemysłowych drukarek DLP (Digital Light Processing), które często kosztują ponad 100 tys. dolarów, celem wyznaczonym dla zespołu badawczo-rozwojowego Zortrax było uczynienie Inkspire 2 zdolną do pracy z takimi materiałami przy jednoczesnym zachowaniu ceny przystępnej dla zdecydowanej większości klientów.

Ten cel udało się w pełni zrealizować. Poniżej można zobaczyć, jak Inkspire 2 drukuje z Ultracur3D® RG 3280, fotopolimeru do druku 3D z wypełnieniem ceramicznym, który jest jedną z najbardziej zaawansowanych żywic BASF.

Autorska matryca świetlna o mocy projektorów DLP w drukarce UV LCD

Aby osiągnąć takie wyniki, zespół Zortrax od podstaw opracował najnowocześniejszy system naświetlania, który jest siedmiokrotnie mocniejszy od tego wykorzystanego w Inkspire pierwszej generacji. Ten nowy system naświetlania oparty na monochromatycznej matrycy świetlnej LCD i grupie diod UV może utwardzać niemal wszystkie wysokiej klasy żywice DLP za ułamek ceny wykorzystywanych w drukarkach DLP projektorów cyfrowych. Dodatkowo rozkład światła na platformie w porównaniu do pierwszej generacji Inkspire stał się o 40% bardziej jednolity, co oznacza, że można osiągnąć tę samą jakość wydruków 3D z żywicy, niezależnie od tego, czy modele są umieszczone pośrodku, czy na krawędziach platformy roboczej.

Autorska matryca świetlna stworzona przez inżynierów Zortrax pozwala użytkownikom osiągnąć najwyższą jakość żywicznych wydruków 3D.

Duża przestrzeń robocza klasy przemysłowej

Fotopolimerowa drukarka 3D Zortrax Inkspire 2 ma imponującą przestrzeń roboczą o wymiarach 192 x 120 x 280 mm. Pomimo tej stosunkowo dużej objętości, druk 3D z żywicy za pomocą Inkspire 2 zapewnia niesamowitą precyzję. Rozdzielczość XY systemu to zaledwie 50 x 50 µm przy minimalnej wysokości warstwy zaledwie 25 µm. Inkspire 2 zachowuje również dużą prędkość druku charakterystyczną dla urządzeń UV LCD, ponieważ cała warstwa jest naświetlana jednocześnie, bez potrzeby przesuwania lasera po wszystkich liniach tworzących kolejne warstwy modelu. Wszystko to udało się osiągnąć z zachowaniem niezwykle prostej obsługi naszej żywicznej drukarki 3D.

Duża przestrzeń robocza żywicznej drukarki 3D Zortrax Inkspire 2 pozwala na produkcję kilku modeli 3D podczas jednego procesu.

Fabrycznie skalibrowana platforma robocza

Inkpsire 2 została stworzony tak, aby automatycznie dbać o jak najwięcej aspektów procesu druku 3D żywicy. Automatyzacja zaczyna się już na etapie kalibracji platformy roboczej, która zwykle jest pierwszym krokiem, jaki użytkownik podejmuje po uruchomieniu nowej drukarki 3D. Platforma robocza w Inkspire 2 jest fabrycznie skalibrowana, aby maszyna była gotowa do pracy z najlepszymi fotopolimerami do drukowania 3D dostępnymi na rynku od razu po wyjęciu z pudełka, więc nie trzeba jej w ogóle kalibrować. Jeśli kalibracja stanie się konieczna w przyszłości, proces jest prosty i sprowadza się do przestrzegania jasnych instrukcji wyświetlanych na wbudowanym ekranie.

Wstępnie skalibrowana platforma robocza pozwala rozpocząć pracę z drukarką 3D Zortrax Inkspire 2 niemal natychmiast po rozpakowaniu.

Czysta i wydajna obsługa żywic do druku 3D

Kolejne ułatwienie to sposób, w jaki żywiczna drukarka 3D Inkspire 2 zarządza zapasem żywicy. Podczas pracy z obsługiwanymi materiałami wystarczy odkręcić butelkę z żywicą, umieścić ją w uchwycie z tyłu drukarki i wybrać odpowiedni profil w oprogramowaniu Z-SUITE, które jest dostarczane bezpłatnie z Inkspire 2. Uchwyt ma czujnik wagi, więc Inkspire 2 dokładnie wie, ile żywicy znajduje się w butelce. Pomaga to, gdy planowane są większe wydruki wymagające większej ilości materiału. Użytkownik jest informowany, czy drukarka ma wystarczającą ilość żywicy, aby zakończyć bieżący wydruk. Co więcej, jeśli w Inkspire 2 zabraknie materiału, drukarka wstrzymuje drukowanie do czasu, gdy żywica zostanie uzupełniona. Po uzupełnieniu materiału druk można po prostu wznowić.

Po rozpoczęciu druku pompka automatycznie przenosi żywicę z butelki do zbiornika. Kiedy model jest gotowy, ta sama pompka przenosi żywicę z powrotem do butelki, aby zapobiec ekspozycji na światło UV. Aby przeciwdziałać sedymentacji, która występuje często w przypadku bardziej zaawansowanych materiałów będących mieszankami wielu różnych związków chemicznych, Inkspire 2 automatycznie miesza żywicę w kuwecie. Mieszanie odbywa się za pomocą wycieraczki, która przechodzi przez zbiornik z prędkością i częstotliwością dobranymi indywidualnie do każdej obsługiwanej żywicy. W ten sposób nawet niezwykle czasochłonne wydruki można wykonać bez nadzoru użytkownika.

Inteligentne mocowanie platformy roboczej

Wreszcie, w Inkspire 2 jest wiele usprawnień osiągniętych dzięki pomysłowej inżynierii. Platformę roboczą można przymocować i odłączyć za pomocą prostego mechanizmu. Po zakończeniu drukowania można ją również ustawić i zablokować pod kątem, aby pozostała na niej żywica ociekała do znajdującej się pod spodem zbiornika. Mocowanie platformy jest też kompatybilne z Zortrax Cleaning Station, urządzeniem do czyszczenia drukowanych modeli z nadmiaru nieutwardzonej żywicy na powierzchni modelu, dzięki czemu czyszczenie można przeprowadzić bez zdejmowania modelu z platformy.

Inteligentne mocowanie platformy roboczej w drukarce 3D Zortrax Inkspire 2 pomaga oszczędzać żywicę po procesie drukowania 3D.

Łatwy post-processing wydruków 3D z żywic

Wszystkie wydruki żywiczne wymagają obróbki końcowej po zakończeniu drukowania. Dwie najczęściej stosowane formy post-processingu to płukanie wydruków, które jest potrzebne do usunięcia resztek płynnej żywicy z powierzchni modelu, oraz utwardzanie UV, które zapewnia dodatkową ekspozycję na światło UV drukowanej części w celu osiągnięcia docelowych właściwości mechanicznych materiału. Oba te kroki są wykonywane przez urządzenia peryferyjne Zortrax – Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station.

Zarówno Cleaning Station, jak i Curing Station to samodzielne automatyczne urządzenia do obróbki końcowej, które mogą współpracować z niemal wszystkimi żywicznymi drukarkami 3D dostępnymi na rynku. Dlatego są one omówione bardziej szczegółowo w oddzielnych artykułach: Oczyszczanie żywicznych wydruków 3D łatwiejsze dzięki Zortrax Cleaning Station, oraz Zortrax Curing Station: Przemysłowe urządzenie utwardzające żywiczne wydruki 3D. W tym miejscu wystarczy powiedzieć, że określone ustawienia dla Cleaning Station i Curing Station są sugerowane przez oprogramowanie Z-SUITE dla każdego wydruku wykonanego na Inkspire 2 z obsługiwanej żywicy. Wszystko, co użytkownik musi zrobić po zakończeniu drukowania, to umieszczenie wydrukowanych modeli w Cleaning Station, wprowadzenie sugerowanych ustawień, a następnie, po zakończeniu czyszczenia, powtórzenie tego procesu z Curing Station.

Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station – automatyczne urządzenia do obróbki końcowej żywicznych wydruków 3D.

Inkspire 2, Cleaning Station i Curing Station to współpracujący ze sobą, kompletny system do druku 3D z żywicy, umożliwiający użytkownikowi wykonywanie powtarzalnych, doskonałych wydruków z szerokiej gamy najwyższej jakości materiałów.

Skontaktuj się z zespołem sprzedaży Zortrax: sales@zortrax.com, aby omówić swoje potrzeby biznesowe i dowiedzieć się, w jaki sposób Inkspire 2 może sprawić, że fotopolimerowy druk 3D będzie lepszy, szybszy i bardziej opłacalny.