Podsumowanie 2023 roku w Zortrax S.A.

Nowe współprace biznesowe

1. Współpraca z AM Centre of Excellence

W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z AM Centre of Excellence (AM-COE), brytyjską firmą specjalizującą się w produkcji światłoutwardzalnych żywic ceramicznych do prototypowania i druku 3D w przemyśle lotniczym, elektronicznym, chemicznym i motoryzacyjnym. Wspólny projekt obejmuje opracowanie i wdrożenie nowej ceramicznej drukarki 3D, która będzie wspierać producentów poszukujących prostej w obsłudze i niedrogiej maszyny do masowej produkcji. Profesjonalna maszyna do obsługi zaawansowanych żywic ceramicznych może powstać dzięki unikalnym zasobom obu firm. Zortrax posiada niezbędne doświadczenie w opracowywaniu wysokiej jakości drukarek 3D, automatycznych urządzeń do post-processingu, szerokiej gamy żywic, a także oprogramowania do drukowania wspierającego druk 3D z żywic. AM-COE z kolei posiada profesjonalne zaplecze badawcze i kluczowe możliwości produkcji specjalistycznych żywic.

2. Podpisanie umowy inwestycyjnej

15 listopada 2023 r. Zortrax podpisał umowę inwestycyjną, na mocy której inwestor giełdowy Artur Błasik zaangażuje w spółkę 5 mln zł. Zapewnione finansowanie pozwoli firmie wykorzystać szanse związane z dynamicznym rozwojem druku 3D i pomoże wrócić na ścieżkę wzrostu. Jak podkreślił inwestor: “Zortrax to spółka z ogromnym potencjałem, globalnym zasięgiem i własnym zapleczem badawczo-rozwojowym. Moim zdaniem jest niedowartościowana przez rynek kapitałowy. Wierzę, że dzięki nowej strukturze finansowania będzie w stanie skorzystać na dynamicznym rozwoju całej branży 3D”.

Rozszerzenie portfolio produktów

1. Żywica z wypełnieniem ceramicznym

Jako kolejny etap współpracy Zortrax i BASF Forward AM portfolio żywic do druku 3D zwalidowanych do współpracy z Zortrax Powerful Trio, zostało rozszerzone o specjalistyczny fotopolimer z wypełnieniem ceramicznym – BASF Ultracur3D® RG 3280. Dzięki Zortrax Inkspire 2  i specjalistycznej żywicy ceramicznej, użytkownicy mogą wytwarzać części, które po odpowiedniej obróbce w Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station zyskują właściwości zbliżone do ceramiki, bez konieczności stosowania specjalnych, kosztownych pieców.

2. Funkcja Speed Mode dla drukarek FDM

Wiosną 2023 r. desktopowe drukarki 3D Zortrax stały się szybsze niż kiedykolwiek dzięki nowej funkcji Speed Mode. Została ona wprowadzona jako w 100% darmowa funkcja, dostępna dla wszystkich użytkowników wraz z aktualizacją oprogramowania firmware. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszej społeczności, drukarki 3D Zortrax FDM – Zortrax M300 Dual, Zortrax M300 Plus i Zortrax M200 Plus zyskały opcję przyspieszonego drukowania, umożliwiającą nawet 3-krotnie szybszy druk 3D. Tryb Speed Mode zapewnia większą elastyczność projektowania, pomaga zoptymalizować procesy produkcyjne i wyprodukować tym samym więcej modeli w krótszym czasie. Nowa funkcja jest szczególnie polecana zwłaszcza tym biznesom, które oferują usługi druku 3D lub prowadzą farmy druku 3D, produkując wiele części każdego dnia.

3. Druk z metalu na Zortrax M300 Dual

W tym roku opcja druku 3D z metalu, oprócz przemysłowej drukarki 3D Zortrax Endureal, stała się również możliwa na wszechstronnej maszynie desktop Zortrax M300 Dual. Inżynierowie Zortrax opracowali i zoptymalizowali profile druku 3D dla dwóch filamentów z proszkiem metalicznym: BASF Ultrafuse® 316L i BASF Ultrafuse® 17-4 PH. W ramach Zortrax Full Metal Packages wprowadziliśmy do naszej oferty wszystko to, co jest niezbędne do rozpoczęcia druku 3D z metalu, czego rezultatem są w pełni funkcjonalne części wykazujące właściwości stali, które można spawać, wygładzać lub polerować.

4. Nowy profil KIMYA ABS-ESD

W oprogramowaniu Z-SUITE pojawił się kolejny nowy profil – KIMYA ABS-ESD, który dołączył do listy materiałów kompatybilnych z Zortrax M300 Dual. ABS-ESD bazuje na ABS, a specjalne dodatki materiałowe sprawiają, że wydruki wykonane z tego filamentu nie elektryzują się. Dzięki temu ABS-ESD idealnie nadaje się do drukowania wszelkiego rodzaju części, które mają kontakt ze sprzętem wrażliwym na wyładowania elektrostatyczne i komponentami elektronicznymi (obudowy, pojemniki, podajniki). Jest również łatwy w drukowaniu, odporny na uderzenia i wytrzymały mechanicznie.

5. Ognioodporne polimery dla Zortrax Endureal

Nie zapominając także naszych użytkownikach przemysłowych, wprowadziliśmy do naszej oferty kilka zaawansowanych polimerów o właściwościach ognioodpornych. Przemysłowa drukarka Zortrax Endureal zyskała skalibrowane, gotowe do użycia profile dla BASF Ultrafuse® PPSU, BASF Ultrafuse® PC/ABS FR i Nanovia PC-ABS V0, które dołączyły do szerokiej gamy materiałów do specjalistycznych zastosowań. Wszystkie te filamenty są zalecane do warunków o podwyższonym ryzyku pożarowym. BASF Ultrafuse® PPSU i BASF Ultrafuse® PC/ABS FR zostały dodatkowo certyfikowane do użytku kolejowego, co oznacza, że można ich bezpiecznie używać do drukowania określonych elementów pojazdów szynowych.

Wydarzenia branżowe

Jak co roku w listopadzie wystawialiśmy się na międzynarodowych targach druku 3D Formnext we Frankfurcie. Tym razem dzieliliśmy stoisko z naszym partnerem, 3D Prima, aby zaprezentować zarówno przemysłowe, jak i desktopowe drukarki 3D, maszyny do post-processingu oraz opowiedzieć zainteresowanym o naszych nowościach: druku 3D z metalu, trybie druku przyspieszonego Speed Mode, nowych profilach druku dla filamentów ognioodpornych i żywic z wypełnieniem ceramicznym. Podczas czterech dni tego święta druku 3D, w dniach 7-10 listopada, nasz zespół spotkał się z resellerami Zortrax, partnerami strategicznymi i marketingowymi, przedstawicielami mediów branżowych oraz producentami materiałów. Ponad 840 wystawców i ponad 30 000 odwiedzających zgromadziło się w Messe Frankfurt, aby celebrować wspólnie możliwości druku 3D!

Z niecierpliwością czekamy na ekscytujące projekty w 2024 roku!

Dowiedz się więcej o produktach Zortrax i przeczytaj ciekawe historie związane z drukiem 3D oraz zastosowaniem drukarek na blogu Zortrax.