BASF Forward AM i Zortrax nawiązują długoterminową współpracę w zakresie druku 3D

Zortrax nawiązał długoterminową współpracę z BASF, największą firmą chemiczną na świecie, w celu dalszego rozszerzania portfolio wysokiej jakości materiałów kompatybilnych z drukarkami 3D i urządzeniami do post-processingu.

“Jesteśmy podekscytowani współpracą z Zortrax, ponieważ obie firmy mają wspólną wizję w zakresie wytwarzania przyrostowego. Zortrax jest rozpoznawalny dzięki swoim drukarkom 3D typu FDM. Nieustannie wprowadza też innowacje do swoich żywicowych drukarek 3D. Ostatnio wprowadzona na rynek Zortrax Inkspire 2 to drukarka 3D UV LCD klasy przemysłowej o bardzo dużym polu roboczym i zautomatyzowanych systemach, których nie zapewnia wiele innych przemysłowych platform w tej kategorii cenowej.” – mówi dr Piotr A. Bazuła, Global Key Account and Business Development w BASF.

Na zdjęciu CEO Zortrax, Mariusz Babula (po lewej), oraz MD BASF Forward AM, Global CEO, CFO BASF, Martin Back (po prawej).

Inżynieryjne żywice fotopolimerowe

BASF Forward AM jest jednostką zależną BASF skoncentrowaną na opracowywaniu i produkcji najnowocześniejszych materiałów do druku 3D. Jest również jednym z największych dostawców żywic fotopolimerowych dla Zortrax Inkspire 2, najnowszej, wysokiej klasy drukarki 3D UV LCD Zortrax. Obecnie Inkspire 2 obsługuje 12 różnych żywic BASF Ultracur3D, które zostały skalibrowane i dokładnie przetestowane zarówno przez inżynierów Zortrax, jak i BASF. Podwójny proces walidacji gwarantuje, że części drukowane w 3D na Inkspire 2 i poddane obróbce na Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station, odpowiadają, a nawet przewyższają specyfikację pod względem parametrów mechanicznych i termicznych określonych przez BASF Forward AM. Zostało to osiągnięte dzięki ścisłej współpracy na poziomie technicznym, która rozpoczęła się na długo przed wprowadzeniem Inkspire 2 na rynek.

“Zortrax i BASF Forward AM połączyły siły już na wczesnym etapie rozwoju maszyny, co pozwoliło na przemyślany proces walidacji i doskonałe dopasowanie żywic do charakterystyki Inkspire 2. Unikalna budowa matrycy drukarki ze źródłem światła UV o wysokiej intensywności, łatwe, zautomatyzowane i przyjazne dla użytkownika Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station doskonale pasują do żywic Ultracur3D®, co skutkuje szybszym czasem utwardzania i obróbki.” – twierdzi Bazuła.

Portfolio Zortrax oferuje gamę 12 fotopolimerów BASF Forward AM do różnych zastosowań inżynieryjnych.

Gama żywic Ultracur3D®, skalibrowanych na Zortrax Inkspire 2 ma się w przyszłości znacząco powiększyć. Nowe materiały zostaną dodane do każdej z trzech linii Ultracur3D®, którymi są: żywice elastomerowe, o wysokiej sztywności i żywice twarde.

“Ultracur3D® od BASF Forward AM to wyjątkowa gama materiałów oferująca szerokie możliwości inżynierom na całym świecie. Każda żywica z tej rodziny jest gruntownie testowana, aby za każdym razem dawać spójne, wysokiej jakości rezultaty. Know-how firmy BASF Forward AM w dziedzinie fotopolimerów doprowadziło do opracowania materiałów o właściwościach spotykanych wcześniej jedynie w wysokowydajnych filamentach FDM.” – podkreśla Artur Chendoszko, Resin Technology Leader w Zortrax.

Innowacyjne filamenty FDM

Oprócz żywic fotopolimerowych, BASF Forward AM posiada w swojej ofercie wysokiej klasy filamenty FDM, które są już dostępne dla drukarek 3D Zortrax LPD Plus. Filamenty klasy Automotive, takie jak BASF Ultrafuse PP GF30 i BASF Ultrafuse PAHT CF15 są już skalibrowane i dostępne dla drukarki 3D Zortrax M300 Dual. Co więcej, inżynierowie BASF Forward AM i Zortrax są o krok od wprowadzenia możliwości druku 3D z metalu do Zortrax Endureal, największej przemysłowej drukarki 3D w ofercie Zortrax.

Modele wydrukowane w 3D z BASF Ultrafuse PP GF30 na Zortrax M300 Dual: osłona wentylatora, oraz customowa część dla olimpijskiego biathlonisty wykonana przez Athletics3D.

“Wykorzystując unikalny proces druku i obróbki wraz z BASF Forward AM chcemy rozszerzyć możliwości Endureal, aby stał się realną alternatywą dla droższych i znacznie bardziej skomplikowanych systemów druku 3D SLS z metalu. Ujawnimy dalsze szczegóły bliżej oficjalnej premiery, ale już teraz widać, że współpraca z wiodącymi na świecie partnerami, takimi jak BASF Forward AM, pomaga nam wprowadzać innowacje i rozszerzać możliwości systemów druku 3D z żywicy i FDM Zortrax daleko poza to, co było uważane za możliwe zaledwie dwa lub trzy lata temu.” – mówi Michał Siemaszko, Head of Research and Development w Zortrax.