Zortrax Curing Station: Przemysłowe urządzenie utwardzające żywiczne wydruki 3D

Produkcja części z żywic fotopolimerowych jest zazwyczaj trójetapowym procesem, składającym się z samego druku 3D, czyszczenia, oraz utwardzania końcowego, gdzie wydrukowana część z żywicy zostaje poddana dodatkowej ekspozycji na promieniowanie UV, aby osiągnąć docelowe właściwości mechaniczne. Do działania na tym ostatnim etapie inżynierowie Zortrax zaprojektowali Zortrax Curing Station, przemysłowe urządzenie do utwardzania promieniowaniem UV części wykonanych na dowolnej dostępnej na rynku żywicznej drukarce 3D. Oto dlaczego Zortrax Curing Station jest tak istotna dla druku 3D z fotopolimerów.

Dlaczego utwardzarka UV jest potrzebna do druku z żywicy

W procesie utwardzania UV część wydrukowana w 3D z żywicy fotopolimerowej jest poddawana napromieniowaniu światłem UV o długości fali 405 nm przez wyznaczony czas zalecany przez producenta materiału. Na najbardziej podstawowym poziomie można to zrobić po prostu wystawiając część na działanie promieni słonecznych. Innym sposobem jest użycie lampy UV. Chociaż obie metody są do pewnego stopnia skuteczne, nie należy z nich korzystać w profesjonalnych zastosowaniach z dwóch głównych powodów.

Lampy UV wewnątrz Zortrax Curing Station zapewniają optymalne warunki dla procesu utwardzania modeli drukowanych w 3D z żywicy.

Pierwszym z tych powodów jest to, że ani światło słoneczne, ani lampa UV nie zapewniają jednolitego poziomu ekspozycji. Mówiąc prościej, zawsze są pewne obszary części, które są wystawione na światło UV w większym stopniu niż inne, a tym samym stają się twardsze niż pozostałe obszary modelu z żywicy. Oznacza to, że parametry mechaniczne nie są jednolite, co tworzy potencjalnie słabsze, nieuwzględnione w projekcie punkty.

Drugim powodem jest to, że parametry procesu utwardzania są trudne do przewidzenia. W słoneczny dzień część może wymagać pozostawienia na słońcu przez kilka minut, ale odpowiednie utwardzenie może zająć więcej czasu, gdy jest pochmurno. Korzystanie z lampy UV do pewnego stopnia rozwiązuje ten problem, ale nie rozwiązuje kwestii niejednolitych parametrów mechanicznych. Kolejną wadą pracy ze zwykłymi lampami UV jest to, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego profesjonalne urządzenia utwardzane promieniami UV powinny być stosowane zawsze, gdy jakość części drukowanych w 3D z fotopolimerów ma zasadnicze znaczenie.

Komora pozwalająca utwardzać duże żywiczne wydruki

Zortrax Curing Station ma przestrzeń roboczą o wymiarach 300 x 200 x 300 mm, co oznacza, że została zaprojektowana tak, aby pomieścić dość duże wydruki. Komora utwardzania w Zortrax Curing Station zapewnia, że wszystkie powierzchnie żywicznego modelu 3D otrzymują stałą ekspozycję na promieniowanie UV. Jej ściany wykonane są z blachy ze stali nierdzewnej 304 wypolerowanej zgodnie z normą EN 10088-2 2P, która pełni funkcję lustra, odbijając światło UV tak, aby dotarło do wszystkich stron modelu. Jednolitą ekspozycję modelu z żywicy dodatkowo zwiększa obrotowy stół, na którym umieszczone są części. W ten sposób w większości eliminowane są słabe punkty w modelu spowodowane niewystarczającą ekspozycją na promieniowanie UV.

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa

Zortrax Curing Station posiada również wiele systemów zapewniających bezpieczeństwo swoim operatorom. Filtr wbudowany w przednią szybę drzwi komory utwardzania zatrzymuje promieniowanie UV, a tym samym chroni użytkowników pracujących w pobliżu. Aby zapobiec przypadkowemu napromieniowaniu UV, urządzenie wykrywa, kiedy drzwi komory utwardzania są otwarte i natychmiast wyłącza lampy UV. Wreszcie, oddzielny system zapobiega przegrzewaniu się diod UV.

Urządzenie Zortrax Curing Station jest w pełni bezpieczne dla użytkowników dzięki wbudowanym systemom bezpieczeństwa.

Wyjątkowa łatwość obsługi

Utwardzanie w Zortrax Curing Station sprowadza się do umieszczenia modeli w komorze, wyboru odpowiednich ustawień zalecanych przez producenta żywicy i rozpoczęcia procesu. W większości przypadków utwardzanie zajmuje tylko kilka minut i gwarantuje, że części mają właściwości zgodne ze specyfikacjami mechanicznymi i termicznymi zapewnianymi przez zaufanych producentów żywic, takich jak BASF czy Henkel/Loctite.

Praca z Zortrax Curing Station jest prosta i nie wymaga od użytkowników wysiłku przy obsłudze urządzenia.

Zortrax Curing station to samodzielne urządzenie do automatycznego post-processingu, które może współpracować z niemal wszystkimi żywicowymi drukarkami 3D dostępnymi na rynku. Ale pracując razem z urządzeniem do mycia wydruków Zortrax Cleaning Station i drukarką 3D Zortrax Inkspire 2 tworzy kompletny system druku 3D z żywicy, umożliwiający użytkownikowi wykonywanie doskonałych wydruków z szerokiej gamy fotopolimerów, uzyskując za każdym razem ich najwyższą jakość.

Skontaktuj się z naszym zespołem sprzedaży: sales@zortrax.com, a my z przyjemnością omówimy, w jaki sposób stacja Zortrax Curing Station może usprawnić proces druku fotopolimerowego w twojej firmie.