Zortrax nawiązuje współpracę z producentem żywic ceramicznych AM-COE

18 lipca 2023 r. doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy globalnym producentem drukarek 3D, spółką Zortrax S.A. oraz brytyjską firmą specjalizującą się w produkcji zaawansowanych żywic, AM Centre of Excellence (AM-COE). Celem współpracy jest stworzenie drukarki 3D przeznaczonej do druku z wymagających i zaawansowanych żywic ceramicznych. Zortrax S.A. jako producent rozwiązania będzie zaopatrywał w drukarki AM-COE.

Opracowanie drukarki 3D dla zaawansowanych żywic ceramicznych

Spółka Zortrax S.A. postanowiła podjąć współpracę z firmą AM-COE w celu stworzenia i wprowadzenia na rynek profesjonalnej drukarki 3D do obsługi wymagających żywic ceramicznych. Zortrax posiada niezbędne doświadczenie w zakresie tworzenia wysokiej jakości sprzętu do druku, automatycznych urządzeń do obróbki końcowej, szerokiego zakresu żywic, a także oprogramowania do druku, wspierającego druk żywiczny. Firma AM-COE dysponuje profesjonalnym zapleczem badawczym i możliwościami produkcji specjalistycznych żywic.

Zdjęcie przedstawia dwie drukarki 3D kompatybilne z zaawansowanymi żywicami ceramicznymi, pochodzące z pierwszej partii testowanej przez AM-COE w ich laboratoriach.

„Współpraca Zortrax i AM-COE pozwoli na opracowanie optymalnego rozwiązania do druku wymagających żywic ceramicznych. Jestem przekonany, że wieloletnie doświadczenie, wiedza i umiejętności inżynierów Zortrax w zakresie tworzenia żywicznych drukarek 3D, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania do druku w połączeniu z odpowiednim zapleczem firmy AM-COE, wyspecjalizowanej w produkcji żywic ceramicznych, doprowadzą do wypuszczenia nowoczesnej drukarki dopasowanej do potrzeb i wymagań wielu firm oraz indywidualnych użytkowników produkujących części ceramiczne.” – podkreśla Mariusz Babula, CEO Zortrax S.A.

Zespół badawczo-rozwojowy Zortrax od wielu lat na co dzień pracuje z żywicznym drukiem 3D. W ubiegłym roku swoją premierę miał nowy kompleksowy system do druku z żywic, Zortrax Powerful Trio, na który składa się żywiczna drukarka 3D Zortrax Inkspire 2 oraz dwa automatyczne urządzenia do obróbki końcowej wydruków z żywic – Zortrax Cleaning Station (stacja myjąca) i Zortrax Curing Station (stacja utwardzająca wydruki). Szereg udoskonaleń technicznych wprowadzonych w Powerful Trio, jak również współprace ze światowymi liderami w branży chemicznej, BASF Forward AM i Henkel/Loctite przy podwójnej walidacji maszyn Zortrax oraz rozszerzaniu portfolio żywic, pozwoliły na zdobycie doświadczeń, które z pewnością zaowocują przy kolaboracji z AM-COE i pracach nad nową, specjalistyczną drukarką przeznaczoną do pracy z żywicami ceramicznymi.

Drukarka 3D do żywicy ceramicznej, pochodząca z pierwszej partii produkcyjnej, została zaprezentowana przez AM-COE na targach Advanced Ceramic Show w Birmingham.

Drukarka Zortrax i AM-COE przystosowana do masowej produkcji z żywic

“AM-COE jest największym ośrodkiem badawczym i produkcyjnym w zakresie fotopolimeryzacji części i komponentów ceramicznych dla przemysłu lotniczego, elektronicznego, chemicznego, motoryzacyjnego i innych. Dążąc do zaoferowania rozwiązania do masowej produkcji ceramiki drukowanej w 3D, nawiązaliśmy współpracę z Zortrax, aby opracował wszechstronną, szybką, skuteczną i niedrogą ceramiczną drukarkę 3D. Ta doskonała maszyna jest rozwiązaniem typu open-source z bezpłatnym oprogramowaniem, które pomaga firmom w opracowywaniu materiałów i procesów drukowania ceramiki, a także producentom, którzy poszukują łatwej w utrzymaniu i obsłudze drukarki ceramicznej do masowej produkcji”.mówi Ehsan Sabet, CEO firmy AM-COE.

Firma AM-COE posiada wysokiej klasy laboratoria badawcze do produkcji żywic, z naciskiem na projektowanie materiałów światłoutwardzalnych, gdzie druk 3D wykorzystywany jest głównie do prototypowania i masowej produkcji wzorów odlewniczych i rdzeni ceramicznych.

Modele wydrukowane w 3D przy użyciu specjalistycznej żywicy ceramicznej firmy AM-COE.

W ramach podjętej współpracy mającej na celu sprzedaż drukarek firmie AM-COE, spółka Zortrax S.A. będzie odpowiedzialna za produkcję drukarki z wbudowanym oprogramowaniem (firmware) oraz wdrożenie oprogramowania Z-SUITE, przeznaczonego stricte do przygotowania do druku modeli z żywic ceramicznych na drukarce powstałej w ramach projektu. Ponadto spółka Zortrax będzie odpowiadała za gwarancję drukarki oraz bieżące aktualizacje wspomnianego oprogramowania. Firma AM-COE będzie świadczyć usługi doradcze w zakresie druku z żywic ceramicznych, zajmie się dystrybucją nowej drukarki, a także będzie odpowiedzialna za testowanie oprogramowania przed każdą kolejną aktualizacją, w szczególności pod kątem zapewnienia prawidłowego drukowania żywic ceramicznych.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Zortrax do druku z żywic.