Zortrax Dental S.A. zmierza na NewConnect, wcześniej emisja crowdfundingowa

Spółka podjęła uchwałę o IPO, chce pozyskać kapitał na rozwój produkcji nowoczesnych drukarek 3D dla branży stomatologicznej.

Zortrax Dental SA – spółka powołana przez międzynarodowego lidera druku 3D, firmę Zortrax – planuje umocnić swoją pozycję w segmencie profesjonalnych rozwiązań dla dentystyki, ortodoncji i protetyki. Wkrótce ma zaprezentować pierwszą drukarkę 3D dedykowaną bezpośrednio dla branży stomatologicznej, zbudowaną w oparciu o dotychczasowe doświadczenia Zortrax oraz współpracę z ekspertami. Spółka chce pozyskać z crowdfundingu do ok. 4,5 mln zł, a w I połowie 2022 roku planuje pojawić się na NewConnect.

Wzrost zapotrzebowania na usługi stomatologów, ortodontów i protetyków, wynikający w dużej mierze z coraz powszechniejszych wad zgryzu u światowej populacji, powoduje dynamiczny rozwój technologii dla sektora dentystycznego. Upowszechniają się rozwiązania, takie jak druk 3D, który przy zachowaniu wysokiej precyzji, pozwala na szybkie tworzenie produktów końcowych dla lekarzy i pacjentów: szyn retencyjnych, koron, mostów, modeli implantów czy protez.

Zortrax Dental SA – nowo powołana przez Zortrax spółka – korzystając z wieloletnich doświadczeń grupy oraz jej zaplecza badawczego, produkcyjnego i logistycznego, chce zająć znaczącą pozycję na rynku druku 3D w sektorze stomatologicznym. W 2025 r. ma on osiągnąć wartość ok. 930 mln USD, a z prognoz wynika, że będzie rósł w tempie 17% rocznie.

Założyciele spółki zapowiedzieli przeprowadzenie emisji crowdfundingowej o wartości do 1 mln euro, czyli ok. 4,5 mln zł, jeszcze w II kwartale 2021. Kampania będzie promowana przez Crowdway.pl. W I połowie 2022 roku Zortrax Dental SA planuje debiut akcji na rynku NewConnect. NWZA podjęło uchwałę w tej sprawie.

Siła marki Zortrax

Zortrax należy do światowej czołówki producentów rozwiązań z zakresu druku 3D. Tylko w 2020 roku firma sprzedała swoje urządzenia do 75 krajów. Łącznie dostarczyła na globalny rynek ponad 30 000 drukarek i automatycznych wygładzarek. Działa za pośrednictwem ponad 80 resellerów i obejmuje zasięgiem 6 kontynentów. Obecnie spółka jest w trakcie procesu wchodzenia na warszawski parkiet.

Zortrax tworzy rozwiązania zarówno dla profesjonalistów, jak i osób dopiero zdobywających doświadczenie w pracy z drukiem 3D. Dotychczas firma skomercjalizowała 7 różnych urządzeń, które można ze sobą łączyć, tworząc skalowalne systemy. Aplikacja dostępna w chmurze pozwala zarządzać zdalnie poszczególnymi drukarkami lub całymi instalacjami. Firma dostarcza także wysokiej klasy filamenty oraz żywice będące odpowiednikami tonerów w zwykłych drukarkach.

W 2020 roku, Zortrax osiągnął przychody w wysokości ponad 34 mln złotych.

Zortrax jest synonimem profesjonalnego druku 3D w Polsce i na świecie. Od lat wprowadzamy innowacje, które stają się standardami dla całej branży. Rynek druku 3D dla stomatologii jest bardzo chłonny, dlatego podejmujemy konkretne kroki, by sprostać zapotrzebowaniu. Stworzenie dedykowanej spółki dla branży stomatologicznej to jeden z elementów strategii wzrostu i dywersyfikowania działalności w najbliższych latach. Chcemy szybko zrealizować plany giełdowe, a w ramach pre-IPO zgłosimy się po finansowanie Zortrax Dental do inwestorów społecznościowych. Chcemy zabezpieczyć produkcję naszej nowej, specjalistycznej drukarki, która jest w ostatniej fazie testówmówi Mariusz Babula, wiceprezes zarządu Zortrax.

Pierwsza polska drukarka stomatologiczna

Rynek stomatologiczny jest jednym z kluczowych rynków, na których Zortrax zbierał doświadczenie. Pracownie i lekarze dotychczas korzystali z urządzenia Zortrax Inkspire, które opiera się innowacyjnej technologii utwardzania fotopolimerów warstwa po warstwie za pomocą światła emitowanego przez ekran LCD o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem UV LED.

Obecnie trwają ostatnie prace nad drukarką Zortrax w pełni dedykowaną dla stomatologii. Zostanie ona zaprezentowana już pod nową marką Zortrax Dental. Urządzenie powstało przy współpracy z ekspertami branżowymi i praktykami. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie, które korzysta z wielu usprawnień względem poprzednich drukarek Zortrax i charakteryzuje się wyjątkową precyzją.

Oprócz urządzenia, Zortrax Dental SA zaoferuje cały ekosystem w postaci dentystycznych i protetycznych żywic, w tym biokompatybilnych, oraz oprogramowania.

Drukarka 3D to niezbędny element wyposażenia każdej nowoczesnej pracowni dentystycznej czy protetycznej. Zautomatyzowane systemy stomatologii cyfrowej pozwalają na obsługę większej liczby pacjentów bez obniżania jakości usług. To przyszłość stomatologii, co widać po szybkości, z jaką rozwija się rynek. W Zortrax Dental mamy wystarczające doświadczenie i technologię, żeby konkurować z innymi światowymi producentami rozwiązań specjalistycznych dla stomatologii mówi Małgorzata Misiewicz, prezes zarządu Zortrax Dental SA.

Druk 3D w stomatologii

W ciągu ostatniej dekady przemysł dentystyczny został zrewolucjonizowany przez druk 3D. Drukowanie odbywa się zarówno w gabinetach dentystycznych, jak i w pracowniach protetycznych, co zapewnia nowy poziom szybkości i łatwości w porównaniu do starych procedur. Fotopolimerowe drukarki 3D mogą drukować korony, mosty lub szablony chirurgiczne z żywic biokompatyblinych. Żywice odlewnicze mogą posłużyć do druku wzorców wykorzystywanych w odlewaniu stosowanych w stomatologii metali. Przewiduje się, że upowszechnienie się druku 3D w stomatologii, a z czasem jej zdominowanie, zrewolucjonizuje tę branżę, umożliwiając wprowadzenie nowych produktów i rozwój dotychczasowych.

Z badań spółki Zortrax wynika, że światowy rynek stomatologii będzie wart szacunkowo ponad 225 mld zł do końca 2024 roku. Sam rynek nowoczesnych aparatów ortodontycznych, które można tworzyć na drukarkach 3D, ma szansę osiągnąć wartość prawie 25 mld zł do końca 2023 roku.

Potencjał druku 3D wciąż nie został w pełni wykorzystany, a prognozy jego rozwoju w branży stomatologicznej są bardzo optymistyczne, co powinno zainteresować inwestorów. Cieszymy się, że będziemy mogli promować emisję Zortrax Dental SA. Zortrax jest jednym z liderów technologii w Polsce i na świecie, dlatego to z naszej perspektywy duże uznanie mówi Marcel Rowiński, dyrektor operacyjny w Crowdway.

Więcej informacji o Zortax Dental SA można znaleźć na stronie https://www.crowdway.pl/zortrax-dental/

_______________________________

O Crowdway.pl:

Crowdway.pl to jedna z największych w Polsce internetowych platform crowdfundingu inwestycyjnego (crowdinvestingu). Na koncie ma informowanie o największych w Polsce zbiórkach realizowanych przez spółki szybkiego wzrostu i start-upy, o łącznej wartości ponad 61 mln zł, w tym już 15,5 mln zł w 2021 r. (kampanie zakończone). Od stycznia 2020 r. ponad dwie trzecie kampanii osiągnęło 100 proc. celu. Skuteczność pozyskiwania kapitału wynosi 90 proc. Crowdway.pl jest laureatem konkursu Złote Spinacze 2020 w kategorii „PR finansowy i relacje inwestorskie” za emisje dla spółek Janusza Palikota. Operatorem platformy jest Crowdway sp. z o.o., która jest częścią Vortune Equity Group S.A. Vortune Equity Group udostępnia szeroki zakres form pozyskiwania kapitału w ramach crowdfundingu udziałowego, przez programy private equity, po instrumenty finansowe. Więcej na: www.crowdway.pl