Uniwersalny kabel do ładowania stworzony dzięki ekosystemowi Zortrax

Australijska firma Volta, we współpracy z włoskim kolektywem Metafora Design, stworzyła unikalny i bardzo wytrzymały kabel Volta Spark, umożliwiający użytkownikom szybkie naładowanie dowolnego sprzętu elektronicznego. Wszystkie prototypy kabla zostały wykonane na drukarkach Zortrax: M200 Plus oraz Inkspire.

Volta Spark to kabel do ładowania, który dzięki magnetycznie mocowanym końcówkom, jest kompatybilny z każdym urządzeniem mobilnym dostępnym na rynku. Mimo, że kable oparte
na podobnej technologii są już dostępne, ten produkt wyróżnia się wśród nich niespotykaną odpornością na uszkodzenia. Dzięki wykorzystaniu bardzo mocnego, nieplączącego się nylonu klasy wojskowej, jest on nawet do 10 razy bardziej wytrzymały niż klasyczne przewody. Producenci, pewni swojego rozwiązania, oferują użytkownikom dożywotnią gwarancję na Volta Spark. Zalety produktu zostały dostrzeżone przez użytkowników portalu crowdfundingowego Indiegogo.com, gdzie cel kampanii został osiągnięty na poziomie 2000% określonej wstępnie kwoty.

Stworzenie Volta Spark nie byłoby możliwe bez możliwości szybkiego prototypowania na drukarkach 3D. Kolektyw Metafora Design miał za zadanie przygotować kreatywną, a zarazem elegancką formę tworzonego przez Voltę rozwiązania.

Wiedzieliśmy, że użycie druku 3D będzie niezbędne do poprawnego określenia proporcji finalnego produktu. Początkowo klient nie był przekonany do masowego drukowania i testowania, bo obawiał się wysokich kosztów produkcji. Jednak wydruk prototypów dla tego typu projektu można wykonać na desktopowej drukarce, takiej jak M200 Plus. To minimalizuje koszty i zapewnia niezastąpioną pomoc w procesie projektowania”- mówi współzałożyciel Metafora Design.

Wszystkie prototypy zostały wykonane na drukarkach Zortrax. Pierwsze wydruki powstały
na M200 Plus z użyciem filamentów Z-HIPS oraz Z-PLA Pro. Pomogły one projektantom w szybkim wdrażaniu zmian koniecznych do wypracowania ostatecznego kształtu produktu. Finalna wersja prototypu została stworzona na żywicowej drukarce 3D Zortrax Inkspire, która zapewnia bardzo wysoką jakość i precyzję wydruków.

Umiejętności projektantów oraz odpowiednio dobrane urządzenia umożliwiły stworzenie unikalnego przedmiotu. Umieszczenie magnesów w końcówkach sprawiło, że przełączanie przewodu pomiędzy urządzeniami jest szybkie i wygodne. Kabel ładujący Volta Spark jest obecnie w masowej produkcji i wkrótce będzie dostępny w sprzedaży internetowej.