Newsroom

Quandum Aerospace korzysta z systemu Zortrax do druku 3D z fotopolimerów

Quandum Aerospace, hiszpański producent systemów optoelektronicznych i elektronicznych przeznaczonych na rynek lotniczy, medyczny i energetyczny, jest wieloletnim użytkownikiem drukarek 3D Zortrax. Inżynierowie Quandum byli jednymi z pierwszych, którzy przetestowali Zortrax Powerful Trio – zupełnie nowy ekosystem druku 3D z żywicy, składający się z drukarki 3D Zortrax Inkspire 2 oraz urządzeń peryferyjnych do post-processingu: urządzenia czyszczącego Zortrax Cleaning Station oraz utwardzarki Zortrax Curing Station.

„Pracujemy z tym systemem od miesiąca i mogę śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań do druku 3D, jakie Zortrax kiedykolwiek stworzył. Nowy ekosystem jest prosty w obsłudze, szybki, niewiarygodnie precyzyjny i niezawodny. Możliwość efektywnej pracy z wysokiej klasy żywicami jest nieoceniona. Takie materiały mogą stać się realną alternatywą dla wysokowydajnych polimerów FDM w zastosowaniach lotniczych, medycznych i wojskowych” — mówi Rafael Rodríguez Rosas, dyrektor ds. technologii w firmie Quandum.

Explore the applications of 3D printing in the space and defense industries

Download free ebook
Explore the applications of 3D printing in the space and defense industries
Download free ebook

Konfiguracja ekosystemu druku żywicowego Zortrax

Według Quandum rozpakowywanie i konfiguracja nowego ekosystemu do druku z fotopolimerów Zortrax są łatwe i przejrzyście objaśnione. Drukarka Zortrax Inkspire 2 przybyła z fabrycznie skalibrowaną platformą roboczą i praktycznie zmontowana, poza wycieraczką żywicy i czujnikiem poziomu żywicy, które trzeba było zainstalować po rozpakowaniu. Urządzenie czyszczące Zortrax Cleaning Station dotarło zmontowane z koniecznością zainstalowania kosza na modele i uchwytu platformy roboczej. Urządzenie wymagało również napełnienia alkoholem izopropylowym przed pierwszym użyciem. Stacja utwardzania Zortrax Curing Station nie wymagała żadnego montażu.

Zespół był gotowy do pracy ze wszystkimi trzema urządzeniami w niecałą godzinę.

Drukowanie 3D części do sprzętu medycznego

Projektem wybranym do druku 3D pierwszych w pełni funkcjonalnych części było urządzenie medyczne tworzone dla jednego z klientów Quandum. Drukarka Inkspire 2 i towarzyszące jej urządzenia do post-processingu posłużyły do zbudowania dwóch komponentów.

Projekt CAD części modułu kontrolnego urządzenia medycznego budowanego przez Quandum Aerospace.

Pierwszym była część układu sterowania urządzenia, stosunkowo duża konstrukcja o wymiarach 96 mm x 70,6 mm x 75 mm z otworami na instalowane termicznie gwintowane inserty.

Model części systemu kontroli urządzenia medycznego wprowadzony do oprogramowania Z-SUITE. Na platformie roboczej Zortrax Inkspire 2 mieszą się dwa egzemplarze, które można drukować jednocześnie.

Zespół użył żywicy Zortrax Loctitie PRO 410 do wyprodukowania tego elementu i osiągnął doskonałe wyniki przy użyciu domyślnych ustawień dostępnych w oprogramowaniu Z-SUITE, które jest dostarczane bezpłatnie z drukarką. Zortrax Loctite PRO 410 to jeden z wielu profesjonalnych fotopolimerów, dla których zaprojektowano drukarkę Inkspire 2.

Jeden z pierwszych prototypów modułu kontrolnego urządzenia medycznego z zainstalowanym pokrętłem.

„Nawiązaliśmy współpracę z Zortrax kilka lat temu, kiedy firma postanowiła otworzyć swój system na materiały klasy przemysłowej i przeprojektować swoje urządzenia pod kątem potrzeb inżynierii i klientów przemysłowych. Warto wspomnieć, że Zortrax stworzył kompletne, zintegrowane rozwiązanie, które oprócz samego druku zapewnia też efektywny post-processing. Inżynierowie Zortrax zaproponowali tym samym nowe podejście, a my chcieliśmy być częścią tego procesu jako dostawca wysokiej jakości materiałów”, mówi Maarten Adolf, Senior Business Development Manager – 3D print Europe w Henkel AG & Co KGaA.

Ten sam element modułu kontroli wydrukowany z żywicy Zortrax Resin Basic White.

Równie dobre wyniki z drukiem tego samego komponentu zespół Quandum osiągnął także z żywicą do druku 3D Zortrax Resin Basic White.

Obudowa rozpraszająca światło wydrukowana dla tego samego urządzenia medycznego z półprzezroczystego fotopolimeru na drukarce 3D Zortrax Inkspire 2.

Drugim wydrukowanym projektem 3D był półprzezroczysty dyfuzor światła wykonany dla tego samego urządzenia medycznego. Do tego projektu zespół Quandum wybrał żywicę E-Glass 3SP.

Ta żywica produkowana przez Envisiontec nie jest fabrycznie skalibrowana dla drukarki Inkspire 2. Ponieważ jednak Inkspire 2 jest systemem otwartym, w pełni zdolnym do pracy z materiałami zewnętrznymi, zespół mógł wybrać ustawienia drukowania ręcznie za pośrednictwem sekcji materiałów zewnętrznych w Z-SUITE.

Część modułu kontrolnego podczas mycia w Zortrax Cleaning Station.

Oba komponenty przeszły po wydrukowaniu pełny post-processing w Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station, które zespół uznał za łatwe w obsłudze, dobrze wykonane i niezawodne.

Część modułu kontrolnego podczas utwardzania w Zortrax Curing Station.

Dlatego jakość wyprodukowanych z ich użyciem modeli również określono jako doskonałą.

Wnioski Quandum z testów Zortrax Powerful Trio

Zespół Quandum stwierdził, że ekosystem druku żywicowego Zortrax jest szybki, łatwy w użyciu i wydajny. Według nich drukarka 3D Zortrax Inkspire 2, Zortrax Curing Station i Zortrax Cleaning Station są „niesamowicie zaprojektowane”, doskonale się uzupełniają i radzą sobie z ciągłą, intensywną pracą w firmie produkcyjnej z branży wysokich technologii.

Drukarki 3D Zortrax Inkspire 2.

Zespół doszedł do wniosku, że Zortrax Inkspire 2 jest idealna do wytwarzania dużych prototypów i produkcji krótkoseryjnej. Maszyna jest łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu w idealnym stanie technicznym. Inne wyróżnione przez nich cechy to fabryczna kalibracja platformy roboczej oraz system kontroli żywicy, który umożliwia druk względnie dużych modeli.

Zortrax Cleaning Station po lewej i Zortrax Curing Station po prawej.

Zortrax Cleaning Station została doceniona za automatyzację, szczególnie za samoczynne wyprowadzanie modeli z komory czyszczącej po zakończeniu pracy. Zortrax Curing Station, ostatnie ogniwo w procesie żywicowego druku 3D, również okazała się prosta i łatwa w użyciu. Każda sesja utwardzania trwała tylko kilka minut. Ponieważ prawidłowy czas utwardzania był wskazany w oprogramowaniu Z-SUITE, nie było wątpliwości co do wyboru właściwych ustawień.

„Opinie o nowym ekosystemie do żywicznego druku 3D, które otrzymaliśmy od firmy Quandum i wielu innych, są bardzo pozytywne. Użytkownikom podobają się nasze nowe urządzenia, uważają je za wydajne, solidne i łatwe w obsłudze. To od początku było naszym celem. Teraz wiemy, że udało się go zrealizować.”, mówi Mariusz Babula, prezes Zortrax.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach, cenach i dostępności Zortrax Powerful Trio skontaktuj się z naszym działem sprzedaży lub lokalnym Resellerem Zortrax. Drukarka 3D Zortrax Inkspire 2, urządzenie myjące Zortrax Cleaning Station oraz utwardzarka Zortrax Curing Station mogą zostać zamówione przez Zortrax Online Store. Z pełnym asortymentem żywic do druku 3D Henkel/Loctite skalibrowanych do pracy z Inskpire 2 można zapoznać się na stronie https://zortrax.com/resins/henkel/.

Explore the applications of 3D printing in the space and defense industries

Download free ebook
Explore the applications of 3D printing in the space and defense industries
Download free ebook