Przestrzeń kreatywna w Korei wyposażona w drukarki 3D Zortrax

W ostatnich latach technologie druku 3D szturmem podbiły świat. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zyskują na naszych oczach coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że rządy wielu państw inwestują w technologie wytwarzania przyrostowego, aby wspierać chęć ludzi do uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności technologicznych.

Dziś chcemy zaprezentować wysiłki rządu koreańskiego, który stworzył przestrzeń kreatywną (ang. makerspace) przy Uniwersytecie Kyungil w Gyeongsan w Korei Południowej. To miejsce, które kładzie nacisk na edukację i daje dostęp do najnowszych technologii zarówno studentom, jak i członkom lokalnej społeczności. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa 3D Printing Center.

Druk 3D dla wszystkich

W 2019 r. fundusze rządowe pozwoliły uniwersytetowi Kyungil stworzyć przestrzeń kreatywną z łatwo dostępnymi zasobami, takimi jak drukarki 3D, wycinarki laserowe czy maszyny CNC. Przestrzeń przy uczelni nazwano 3D Printing Center i udostępniono ją studentom i lokalnym mieszkańcom, którzy chcą zaangażować się w projekty z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. 3D Printing Center stało się miejscem, w którym profesjonaliści i amatorzy mogą wykorzystać sprzęt produkcyjny w swoich inicjatywach przedsiębiorczych, hobby, a nawet start-upach.

Seong-Geun Kwon, profesor Uniwersytetu Kyungil i dyrektor generalny 3D Printing Center, zdecydował się zakupić między innymi drukarki Zortrax, aby wyposażyć makerspace.

Obszar makerspace poświęcony sprzętowi Zortrax.

Obszar poświęcony maszynom Zortrax stanowi podstawę dla pełnoprawnej farmy druku 3D, ponieważ obecnie składa się z:

Produkcja modeli do wielu celów

3D Printing Center to tak naprawdę wielofunkcyjny obiekt z szeroką ofertą usług. Każdy, kto chce rozpocząć projekt może wynająć przestrzeń do pracy, korzystać z urządzeń takich jak drukarki 3D lub przejść odpowiednie szkolenie z obsługi innych maszyn.

Jeśli chodzi o druk 3D i produkcję modeli, Seong-Geun Kwon dostrzega trzy główne trendy. Lokalni mieszkańcy korzystają z zasobów 3D Printing Center, aby rozwijać swoje hobby lub produkować części zamienne do innych przedmiotów. Studenci zazwyczaj odrabiają tam prace domowe i przygotowują się do konkursów akademickich. Dla przedsiębiorców druk 3D jest narzędziem do sprawnego prototypowania.

Trudno więc się dziwić, że druk 3D na Uniwersytecie Kyungil zyskał ogromną popularność. Widać to szczególnie we wskaźnikach wykorzystania dostępnego sprzętu: „80% osób korzysta z drukarek 3D, 14% z maszyn CNC i innego sprzętu oraz 6% z wycinarek laserowych – te liczby pokazują, jak atrakcyjny jest druk 3D w naszej społeczności.” – mówi Seong-Geun Kwon.

Seong-Geun Kwon założyciel 3D Printing Center z certyfikatem Zortrax.

I dodaje: „Druk 3D pozwala realizować pomysły najszybciej i przy najniższych kosztach. Dlatego jest odpowiedni dla wszystkich użytkowników naszej społeczności.”

Ekosystem Zortrax jako niezawodne rozwiązanie

Profesor Kwon jest przekonany, że ekosystem Zortrax był właściwym wyborem dla 3D Printing Center. Mimo że drukowanie z filamentu ABS może być trudne dla niedoświadczonych użytkowników, ze względu na jego wszechstronność profesor wybrał go jako główny udostępniany materiał. Zauważył również, że maszyny Zortrax drukują z ABS z doskonałymi wynikami: „ABS jest używany jako główny materiał ze względu na jego dobrą wytrzymałość i możliwości obróbki końcowej. Wskaźnik sukcesu drukowania z ABS za pomocą drukarek 3D Zortrax jest wyższy niż w przypadku drukarek 3D innych firm.”

Wydruki 3D wykonane z Z-ABS przez użytkowników makerspace.

Oprogramowanie Z-SUITE i jego łatwość obsługi pozwala użytkownikom przestrzeni jeszcze bardziej polegać na całym ekosystemie Zortrax: „Z-SUITE jest naprawdę łatwy w użyciu, więc uczestnicy szkolenia mogą drukować bez trudności już po godzinie.” – wskazuje Seong-Geun Kwon.

Nie ma wątpliwości, że utworzenie 3D Printing Center było dużym sukcesem. Przestrzeń przyczyniła się do poprawy lokalnej gospodarki, dając ludziom odpowiednie narzędzia do rozwijania pomysłów. Drukarki 3D Zortrax były dużą częścią tego sukcesu. Uczelnia wysoce ceni sobie niezawodność ekosystemu Zortrax.

Przejdź do stron z informacjami o produktach, aby dowiedzieć się więcej o drukarkach 3D Zortrax używanych w 3D Printing Center: M200 Plus i M300 Plus.