Polski youtuber wykorzystuje druk 3D do stworzenia stojaka na YoloBox Pro

„Druk 3D to jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat” – mówi Jarek Ostaszewski, popularny youtuber z Polski, który przygotowuje tutoriale dotyczące obróbki drewna i projektów DIY. Jarek prowadzi pracownię DomiDrewno, w której na co dzień zajmuje się renowacją domów i mebli, a także projektami druku 3D. W filmach Jarek chętnie pokazuje, jak technologie addytywne usprawniają pracę warsztatu, a także jego pracę jako twórcy filmów. Niedawno wyposażył swoje studio w drukarkę 3D Zortrax Inventure i wykorzystał ją do wyprodukowania kilku ciekawych akcesoriów, które pomagają mu w codziennej pracy.

Jak druk 3D pozwala zrealizować pomysł na spersonalizowany element studia

Jako profesjonalny youtuber i ktoś, kto sam oglądał tutoriale online, Jarek doskonale wie, jak ważne jest tworzenie wysokiej jakości materiałów, które przedstawiają wszystkie niezbędne szczegóły. Dlatego dużą wagę przywiązuje do odpowiedniego ustawienia sprzętu nagrywającego, który pozwoli mu jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Pierwszym elementem, który zdecydował się zaprojektować, a następnie wydrukować w 3D na Zortrax Inventure, jest stojak na urządzenie YoloBox Pro. YoloBox Pro, produkowany przez YoloLiv, to przenośny mikser wideo z funkcją streamingu na żywo, który pozwala Jarkowi nagrywać i monitorować na bieżąco tworzony materiał. Urządzenie posiada wbudowany ekran LCD, dlatego wymaga solidnego podparcia podczas pracy.

Jarek Ostaszewski w swoim warsztacie, nagrywając film na swój kanał DomiDrewno.

Od samego początku Jarek miał jasną wizję projektu: „Stojak YoloBox Pro miał być trwałym akcesorium, które umożliwi montaż kolejnych dodatków do urządzenia. Zależało mi również na tym, aby podstawka umożliwiała ustawienie urządzenia w 2 pozycjach: pod kątem 30 i 60 stopni.” Na początku twórca wykonał wstępny szkic podstawki na tablecie graficznym.

Po wykonaniu wszystkich pomiarów swojego YoloBox Pro, Jarek zaczął projektować stojak w oprogramowaniu do modelowania 3D. Do wstępnego projektu twórca wykorzystał program SketchUp, w którym uwzględnił rozmieszczenie wszystkich portów w YoloBox i stworzył ramkę, która za pomocą specjalnych klipsów i złączy podpierała każdą krawędź wyświetlacza w urządzeniu. Stojak posiada również dodatkowe mocowania na akcesoria fotograficzne, takie jak nadajniki czy oświetlenie.

W programie Solidworks youtuber poprawił otwory montażowe i pogrubił ścianki. „Bardzo zależało mi na ergonomii stanowiska. Chciałem, żeby stojak był zarazem stabilny i przyjemny w dotyku” – wyjaśnia Jarek. Na tym etapie wygładził też i zaokrąglił wszystkie krawędzie w konstrukcji.

Druk 3D trwałych akcesoriów studia streamera

Stojak, który Jarek planował wykonać, miał mieć wymiary około 220 x 130 x 30 mm. Dlatego, aby ułatwić proces druku 3D na Zortrax Inventure o polu roboczym 135 x 135 x 130 mm, model został podzielony na 6 części. Po wydrukowaniu kilku prototypów i wprowadzeniu poprawek w projekcie, Jarek wybrał filament Z-ULTRAT Plus do ostatecznej wersji wydrukowanego w 3D stojaka na YoloBox Pro. Wybrany przez niego materiał to wysoce odporny filament do druku 3D na bazie ABS, który idealnie nadaje się do tworzenia trwałych części do zastosowań końcowych. W programie Z-SUITE wykorzystał ustawienia domyślne dla wybranego filamentu i wybrał wysokość warstwy 0,2 mm oraz wypełnienie 30%.

Element boczny stojaka przygotowany do druku 3D w programie Z-SUITE.

„Części wydrukowane w 3D wykonane z Z-ULTRAT Plus są sztywne i mają doskonałą przyczepność między warstwami. Wydruki wyglądają po prostu jak przedmioty wykonane technologią formowania wtryskowego” – zauważa Jarek. Po zakończeniu druku, wystarczyło skręcić stojak za pomocą kilku śrub. Pod koniec pracy, na krawędziach zmontowanego i wydrukowanego w 3D stojaka na YoloBox Pro youtuber przykleił piankę antypoślizgową, aby jeszcze bardziej poprawić komfort użytkowania.

Korzyści, które druk 3D przynosi majsterkowiczom

Jarek uważa, że drukarka 3D to nieocenione narzędzie dla każdego majsterkowicza, który chce wykonać niestandardowe akcesoria niedostępne na rynku. Ponieważ producent YoloBox Pro nie zapewnia kompatybilnego stojaka do urządzenia, youtuber dzięki technologiom przyrostowym może teraz efektywniej dostosować swoje studio do transmisji na żywo.

Urządzenie YoloBox Pro zainstalowane na w pełni funkcjonalnym, wydrukowanym w 3D stojaku.

Mimo że samodzielna produkcja nie jest jest procesem trwającym 5 minut lub nawet 1 dzień, z pewnością jest bardzo satysfakcjonująca dla twórcy. Dodatkowo, jak podsumowuje Jarek: „Rozpoczęcie od pomysłu, przelanie go na papier, a następnie wykonanie modelu 3D i obsługa slicera wymaga pewnych umiejętności, ale posiadanie Zortrax Inventure sprawiło, że praca była nie tylko łatwiejsza, ale i tańsza w porównaniu do innych metod”. Drukarka Zortrax Inventure jest urządzeniem typu Plug&Play, gotowe do użytku niemal od razu po rozpakowaniu, które posiada podgrzewaną komorę, zapobiegającą potencjalnemu skurczowi oraz prosty interfejs użytkownika. Jarek ocenia pracę z drukarką: „Uważam, że Zortax Inventure to idealny sprzęt do biura czy szkoły, gdzie użytkownik po prostu naciska przycisk Drukuj i czeka na wydruk”.

W poniższym filmie autor projektu szczegółowo przedstawia proces powstawania stojaka na urządzenie YoloBox Pro.

Drukarka Zortrax Inventure jest teraz dostępna w sprzedaży ze zniżką 60%! Dowiedz się więcej o urządzeniu na stronie: Zortrax Store.

Odwiedź oficjalny blog Zortrax, gdzie znajdziesz więcej pomysłów na wykorzystanie druku 3D w różnych projektach: zortrax.com/blog/.