Nastolatkowie zaprojektowali bazy księżycowe w 3D

Przygotowane przez młodych twórców projekty bazy kosmicznej zostaną wydrukowane
na drukarkach 3D od Zortrax oraz wezmą udział w międzynarodowym konkursie “
MoonBase Challenge” organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Politechnika Krakowska wraz z instruktorami organizacji edukacyjnej “Kraina Twórczości” przygotowała, w ramach funduszy BalticSatApps, “Warsztaty Nie z Tej Ziemi”. Celem organizowanego w formule online wydarzenia było zachęcenie dzieci i młodzieży do zgłębiania tajników projektowania w 3D oraz zainteresowanie ich tematem eksploracji kosmosu. W realizowanych od 16 do 17 grudnia działaniach wzięło udział 39 osób, które wspólnie z ekspertami stworzyły modele baz kosmicznych w programach graficznych. Niespodzianką dla uczestników było dołączenie do projektu firmy Zortrax, która bezpłatnie wydrukuje najlepsze stworzone projekty na drukarkach 3D, a następnie prześle je do autorów projektu.

Patronat Zortrax nad “Warsztatami Nie z Tej Ziemi” zachwycił nastoletnich projektantów. Wielu z nich będzie mogło po raz pierwszy zobaczyć model, który stworzyli na komputerze w fizycznej formie. Możliwość porównania wirtualnego projektu z realnym wydrukiem niesie ogromną wartość edukacyjną – mówi Piotr Synowiec, Prezes Zarządu spółki Kreatikon, odpowiedzialny za organizację warsztatów.

Możliwość zaprojektowania, a następnie otrzymanie własnoręcznie stworzonej bazy to nie jedyne atrakcje, jakie zostały przewidziane dla uczestników. Po ukończeniu warsztatów, młodzi twórcy mają czas na doprecyzowanie swoich projektów do 17 stycznia. Kolejnym etapem będzie zgłoszenie stworzonych prac do międzynarodowego, organizowanego co roku przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursu MoonBase Challenge”, gdzie polskie rozwiązania powalczą o prestiżowe nagrody.