Dzięki drukarce Zortrax M300 uczniowie wykonali protezę ręki

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu wraz ze swoim wychowawcą wykonali dla niepełnosprawnej koleżanki protezę ręki. Po pierwszym sukcesie postanowili działać dalej realizując jeszcze bardziej ambitny projekt. Stworzyli protezę elektroniczną. Teraz chcą pomagać na większą skalę!

Kiedy 19-letnia Kinga Wawro nie mogła pozwolić sobie na zakup „profesjonalnej” protezy – z pomocą przyszli jej koledzy. Wykorzystali do tego drukarkę 3D i znalezione w Internecie projekty. Udało im się je poprawić, dopasować i tuż przed studniówką przekazać Kindze pierwszą wersję personalizowanej „ręki”. Jednak zespół uczniów wraz z wychowawcą Arturem Tutką – nie poprzestał na tym, rozwijał swój pomysł chcąc jeszcze bardziej ułatwić życie koleżance.

Pracuję w szkole od 20 lat, ale teraz zobaczyłem jak naprawdę powinna wyglądać edukacja. Uczniowie pracują nad projektem w szkole oraz domu. Są zaangażowani, pełni pasji i chęci. Nie tylko zyskują umiejętności, które mogą przydać się im w przyszłym zawodzie np. obsługi drukarki 3D czy projektowania, ale przy okazji robią coś dla innych – mówi nauczyciel, Artur Tutka.

Efektem ich pracy jest zaawansowana proteza elektroniczna, posiadająca dodatkowe funkcjonalności i umożliwiająca wykonywanie całej gamy niemożliwych do tej pory ruchów, bez nadmiernego wysiłku. Zadbano o to, aby „nowa ręka” maksymalnie ułatwiała pracę w wymarzonym przez Kingę miejscu – warsztacie samochodowym. Dodano do niej m.in. latarki pozwalające oświetlać trudno dostępne miejsca, magnes neodymowy umożliwiający „chwytanie” drobnych elementów np. śrubek, czy powerbank, którym można naładować telefon. Znajduję się w niej również czujnik odległości, który wykrywa ruchy mięśni oraz moduł napędzający palce sterowany przez mikroprocesor.

Nowa proteza została stworzona na przekazanej przez Zortrax drukarce M300, która dzięki dużemu polu roboczemu pozwoliła na wykonanie wielu elementów „ręki”, bez konieczności dodatkowego montowania czy łączenia części. Na jakość nowej protezy wpłynęły też wybrane do realizacji filamenty: Z-ULTRAT, Z-PETG, Z-HIPS oraz Z-PLA Pro.

Pomoc Kindze, to tylko jedno z marzeń uczniów z Jarosławia. Projekt oraz wszelkie specyfikacje związane z wykonaniem protezy zostały udostępnione za darmo na stronie internetowej: szczesciezplastiku.pl. Dzięki temu ich rozwiązanie jest dostępne dla każdej osoby z podobną niepełnosprawnością. Wystarczy mieć jedynie dostęp do drukarki 3D.