Druk 3D w każdej szkole – SkriLab odpowiedzią na program Laboratoria Przyszłości

Do ponad 50 polskich szkół (m.in. SP 66 w Katowicach,  SP 20 w Jaworznie czy SP4 w Mysłowicach), a także placówek w Irlandii, Belgii, Malezji, Indiach, na Łotwie i Słowacji, trafiły już laboratoria edukacyjne SkriLab. System, wyposażony w 3D Skrinter, czyli drukarkę 3D Zortrax M200 Plus, roboty, zestawy konstrukcyjne i inne nowoczesne narzędzia powstał w wyniku naszej współpracy z firmą Skriware, dostawcą innowacyjnych rozwiązań dla edukacji. SkriLaby zapewniają kompletne wyposażenie pracowni, które od 1 września 2022 roku będą musiały posiadać wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, a ich zakup może być finansowany z rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie podczas pracy z elementami SkriLabu.

W ramach programu szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne otrzymają od państwa wsparcie finansowe – łącznie ponad 1 mld złotych na zakup nowoczesnego wyposażenia technicznego. Jeszcze w tym roku, po spełnieniu określonych przez Ministerstwo warunków programu, łącznie ok. 15 tys. szkół w całej Polsce otrzyma środki finansowe na zakup nowoczesnych narzędzi, w tym drukarek 3D i robotów, z których skorzysta 3 mln polskich uczniów.

Potencjał, jaki niesie za sobą połączenie oprogramowania i treści edukacyjnych oferowanych przez Skriware ze sprawdzoną w licznych branżach technologią druku 3D dostrzegliśmy wiele miesięcy temu. Nasza współpraca pozwoliła nam zdobyć doświadczenie i kompetencje w dostarczaniu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań do szkół w Polsce i na całym świecie. Wprowadzane przez rząd programy, czyli wcześniejsza Aktywna Tablica i najnowszy – Laboratoria Przyszłości umożliwiają nam realizację jednego z kluczowych założeń strategii Zortrax – czyli aktywne uczestniczenie w kształtowaniu współczesnej edukacji i wspieranie przyszłych profesjonalistów w obraniu ścieżki ich kariery.” – mówi Mariusz Babula, Prezes Zarządu Zortrax S.A.

SkriLab to kompletne rozwiązanie edukacyjne bazujące na druku 3D, robotyce i programowaniu, przeznaczone jako wsparcie do nauczania aż 9 przedmiotów lekcyjnych – biologii, chemii, fizyki, geografii, techniki, matematyki, edukacji wczesnoszkolnej, przyrody oraz informatyki, w pełnej zgodności z podstawą programową szkół podstawowych oraz wymaganiami programu Laboratoria Przyszłości. W wyposażenie SkriLabu wchodzi m.in. drukarka o polu roboczym 20x18x18, zintegrowane oprogramowanie, w tym wbudowany slicer i kreator modeli 3D, materiały i instrukcje w języku polskim, biblioteka modeli 3D oraz gwarancja i wsparcie techniczne.

Jeden z elementów wyposażenia systemu SkriLab – bilioteka modeli 3D.

Oprócz tego Skriware oferuje także kompleksowe wsparcie dla nauczycieli, którzy są systematycznie szkoleni z możliwości i wykorzystania systemu. Platforma Skriware Academy podnosi ich kwalifikacje zawodowe z zakresu nowoczesnych technologii i pomaga odpowiednio przygotować się do przeprowadzenia zajęć z pomocą szczegółowych i zgodnych z podstawą programową scenariuszy zajęć, dodatkowo uzupełniając je materiałami dydaktycznymi i prezentacjami dla uczniów.

Po więcej szczegółów dotyczących rozwiązania SkriLab zapraszamy na naszą dedykowaną stronę oraz na stronę naszego Partnera.

Więcej informacji na temat programu Laboratoria Przyszłości oraz pełen katalog wyposażenia podstawowego (obowiązkowego w każdej szkole) i dodatkowego znajduje się na rządowej stronie projektu. Na stronie możliwe jest także składanie wniosków i sprawozdań.