Premiera Z-SUITE 2.10.0 z obsługą M300 Dual i nowymi funkcjami

Portfolio produktowe Zortrax sukcesywnie się poszerza, a wraz z nim ekran startowy oprogramowania Z-SUITE, gdzie użytkownicy wybierają model drukarki 3D z jakiej będą korzystać. Najnowsza odsłona programu w wersji 2.10.0 wprowadza siódme urządzenie w postaci M300 Dual, które pojawiło się w ofercie firmy zaledwie kilka tygodni temu. Poniżej prezentujemy kompletną listę nowych funkcjonalności, jakie znalazły się w nowym Z-SUITE. 

Z-SUITE ze wsparciem dla M300 Dual

Użytkownicy drukarek 3D Zortrax M300 Dual mogą przygotowywać modele do druku 3D z wykorzystaniem jednej lub obydwu głowic drukujących, w które wyposażone jest urządzenie. Tym samym mają możliwość wyboru, czy detal będzie miał zbudowane podpory z tego samego materiału co model (praca z jedną głowicą), czy z podporowego, rozpuszczalnego w wodzie (praca z dwoma głowicami). W pierwszym przypadku muszą być one usunięte ręcznie, w drugim można je usunąć zanurzając model w wodzie. Wydruki mogą być realizowane ze standardowych materiałów termoplastycznych dostępnych w ofercie Zortrax jak również specjalnych materiałów podporowych jak Z-SUPPORT Premium.

Nowe wypełnienia i mocniejsze cienkie ściany

Niezależnie od premiery nowej drukarki 3D, wersja 2.10.0 wprowadza nowy tryb wypełnienia modeli 3D o nazwie Grid (siatka), jakie jest dostępne dla wszystkich urządzeń drukujących w technologii LPD. Nowa funkcja pozwala na drukowanie wypełnienia w obydwu kierunkach, co tworzy pełną siatkę na każdej warstwie. Jest to ulepszenie w stosunku do wypełnień, gdzie linie są drukowane tylko w jednym kierunku na warstwie. Nowy wzór siatki jest zalecany dla modeli o niższej gęstości wypełnienia i wysokich (grubszych) warstwach.

Kolejna nowość to możliwość zwiększenia liczby warstw użytych do druku ścian i podstawy modelu w trybie Shell (powłoka), pozwalającym na drukowanie detali pustych w środku. Użytkownik może ustawić do 10 warstw dla ścian i do 10 warstw podstawy, co znacząco poprawia wytrzymałość modelu. Inny nowy parametr – Thin Wall Infill (Wypełnienie Cienkich Ścian), zwiększa ich trwałość poprzez druk z gęstszym wypełnieniem. W ten sposób ściany o grubości mniejszej niż ustalona wartość (domyślnie 3,00 mm) będą miały bardziej trwałą strukturę. Równocześnie ich wygenerowanie zajmie więcej czasu, wydłuży się także czas ich drukowania. Ściany grubsze niż wartość domyślna zostaną wydrukowane z wypełnieniem o standardowej gęstości.

Wszystkie powyższe funkcjonalności są dostępne w zakładce ZAAWANSOWANE.

Korekta przerostu (Overgrowth)

Zmiany zaszły też w profilu druku 3D dla fotopolimerowej drukarki 3D Zortrax Inkspire, drukującej z żywic światłoutwardzalnych. Nowa odsłona Z-SUITE pozwala na korektę wielkości wydruków 3D o zadaną wartość, zmniejszając ich zewnętrzne wymiary i powiększając otwory. Jeden piksel zmniejsza wymiary po obu stronach łącznie o 0,1 mm, jednakże rzeczywista wartość korekty zależy od rodzaju żywicy i jej skurczu.

Podobnie jak w przypadku funkcjonalności dla drukarek 3D drukujących z termoplastów, także tu nową funkcjonalnością zarządza się z zakładki ZAAWANSOWANE. 

Pełna lista zmian i nowych funkcjonalności:

  • dodanie Zortrax M300 Dual do listy urządzeń do wyboru w panelu My Devices (Moje Urządzenia)
  • możliwość wygenerowania i druku 3D do 10 obrysów i do 10 dolnych warstw w trybie Shell
  • wprowadzenie nowego trybu wypełnienia Grid Wzór 1, który generuje pełną i mocniejszą siatkę na każdej warstwie modelu 3D
  • wprowadzenie trybu Thin Walls Infill (Wypełnienie Cienkich Ścian) dla gęstszego i bardziej wytrzymałego wypełnienia dla cienkich ścianek modelu 3D
  • w panelu startowym, przy wyborze drukarki 3D pojawiła się opcja wyboru jednej z ostatnio używanych drukarek 3D
  • aktualizacja profili druku 3D dla modeli drukarek 3D M200 Plus (Z-PLA) oraz M300 Plus (Z-PLA, Z-ABS, Z-PCABS)
  • wprowadzenie funkcji Overgrowth (korekta przerostu) dla drukarki 3D Zortrax Inkspire.