Drukuj szybciej, więcej i łatwiej – farma druku 3D z zarządzeniem w chmurze

Szybszy i bardziej efektywny druk 3D może być kluczem do sukcesu zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm produkcyjnych. W projektach wymagających wydrukowania kilkudziesięciu, a nawet kilkuset modeli 3D, praca na jednej drukarce 3D jest wyzwaniem i niekoniecznie elastycznym rozwiązaniem. Dodatkowo praca na jednym urządzeniu może spowolnić przebieg większych przedsięwzięć, jak np. wprowadzenie na rynek nowego produktu, a czasem nawet uniemożliwić dochód z opłacalnego zlecenia. W takich przypadkach najlepszą opcją jest stworzenie farmy druku 3D. Wiele drukarek 3D pracujących razem może zwiększyć wydajność produkcyjną i najlepiej sprawdzi się w świadczeniu usług druku 3D, w motoryzacji, podczas prototypowania, a także w działach utrzymania i narzędziowych dużych fabryk.

Farmy druku 3D można budować z maszyn pracujących zarówno w technologii FDM, jak i UV LCD. W tym artykule przedstawimy, jakie korzyści może przynieść farma druku 3D składająca się z urządzeń Zortrax Powerful Trio: drukarki UV LCD Zortrax Inkspire 2 oraz dwóch maszyn do post-processingu Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station.

Jak systemy zastosowane w urządzeniach Zortrax Powerful Trio wspierają farmy druku 3D

Technologia UV LCD, w której pracuje Zortrax Inkspire 2, to jedna z najszybszych technologii żywicznego druku 3D na rynku. Każda warstwa wydruku jest utwardzana w całości naraz, a ta sama wysoka prędkość druku jest utrzymana nawet przy drukowaniu całej partii modeli jednocześnie.

Projektując cały ekosystem Zortrax Powerful Trio, inżynierowie Zortrax skupili się na wprowadzeniu takich rozwiązań, aby wszystkie urządzenia mogły z łatwością wspierać produkcję seryjną, w tym w farmach druku 3D. Po pierwsze, drukarka Inkspire 2 jest wyposażona w dużą, fabrycznie skalibrowaną platformę roboczą o wymiarach 192 x 120 x 280 mm, na której można drukować kilka modeli 3D w trakcie jednego procesu druku. Ponadto czujniki, które posiada drukarka, stale mierzą poziom żywicy dostępnej w zbiorniku i butelce, a dzięki takim pomiarom Inkspire 2 może ukończyć każdy wydruk bez przerw i bez konieczności ładowania materiału w trakcie pracy.

Nie ma również konieczności ręcznego mieszania żywicy, gdyż w zbiorniku zainstalowano wycieraczkę, która automatycznie miesza fotopolimer w określonych odstępach, aby zapobiec niepożądanej sedymentacji. W zasadzie praca drukarki Inkspire 2 wymaga niewielkiego nadzoru ze strony personelu zajmującego się farmą druku 3D.

Równie mało pracy wymaga obróbka końcowa żywicznych wydruków. Dwa urządzenia uzupełniające Inkspire 2, Zortrax Cleaning Station i Zortrax Curing Station, umożliwiają automatyczne czyszczenie i utwardzanie. Prawidłowo przeprowadzony post-processing jest konieczny przy pracy z większością profesjonalnych żywic, tak aby wydruki osiągnęły wszystkie właściwości fizyczne i mechaniczne deklarowane przez producenta żywicy. Wszystko, co należy zrobić w ramach obróbki, to umieścić gotowe modele w urządzeniach, wybrać odpowiednie ustawienia i uruchomić proces.

Dlaczego warto zarządzać farmą druku 3D za pomocą Zortrax inCloud

Prowadzenie farmy druku 3D nie oznacza, że musisz nadzorować każde urządzenie z osobna, ponieważ stworzyliśmy narzędzie, które pomoże Ci sprawnie zarządzać wszystkimi drukarkami z jednego miejsca. Zortrax inCloud to internetowa platforma oparta na chmurze, oferująca szereg funkcji poprawiających ogólny przepływ pracy farmy druku 3D. Narzędzie inCloud jest dostępne dla każdego, kto zarejestrował swoją maszynę lub maszyny Zortrax za pośrednictwem systemu Zortrax ID.

Główne rozwiązania wprowadzone w Zortrax inCloud pozwalają na zdalne zarządzanie, a nawet obsługę drukarek 3D. Po przygotowaniu urządzenia do pracy, proces druku 3D można rozpocząć jednym kliknięciem na komputerze, tablecie lub smartfonie. Możesz wysyłać polecenia do dowolnej podłączonej drukarki 3D podczas wykonywania innych zadań lub spotkania biznesowego i mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie. Jeśli dzielisz produkcję modeli na kilka maszyn, możesz także skorzystać z opcji Multiprint, dzięki której można rozpocząć druk jednego modelu na kilku urządzeniach jednocześnie. Dodatkowo interfejs Zortrax inCloud zawsze podaje informacje w czasie rzeczywistym i wysyła powiadomienia push o aktualnym stanie drukarki. Jeśli więc druk zakończy się lub urządzenie wymaga uwagi, Zortrax inCloud Cię o tym poinformuje.

Zobacz poniższe infografiki, na których zebraliśmy wszystkie najważniejsze funkcje dostępne w Zortrax inCloud.

Co więcej, w przypadku, gdy musisz odnaleźć konkretną drukarkę pośród wszystkich pozostałych, po prostu skorzystaj z funkcji Lokalizacja. Po wybraniu tej opcji drukarka wyświetli na ekranie specjalny komunikat, dzięki któremu z łatwością znajdziesz poszukiwaną maszynę. Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć, jak wszystkie opisane powyżej procesy działają w praktyce.

Początkowo farma druku 3D UV LCD może składać się z kilku urządzeń. Nawet dwie drukarki 3D Zortrax Inspire 2, jedno urządzenie Zortrax Cleaning Station i jedno urządzenie Zortrax Curing Station pozwolą Ci w wygodny sposób rozpocząć masową produkcję. Niezależnie od rodzaju projektów, nad którymi pracujesz, zarządzanie taką farmą za pomocą Zortrax inCloud jest łatwe, a wszystko możesz mieć pod kontrolą z poziomu jednej strony przeglądarki internetowej. Podsumowując, ścisła integracja urządzeń Zortrax z rozwiązaniami cyfrowymi jest naszym głównym celem, aby zoptymalizować pracę na wszystkich etapach każdego projektu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w skonfigurowaniu farmy druku 3D, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami pod adresem: sales@zortrax.com. Nasi reprezentanci mogą również powiedzieć Ci więcej o Zortrax Inkspire 2 i technologii UV LCD.