Biokompatybilne żywice dla branży medycznej w ofercie Zortrax
Dwie specjalistyczne, biokompatybilne żywice zoptymalizowane do pracy z zaprezentowaną w zeszłym roku drukarką 3D Zortrax Inkspire są odpowiedzią na potrzeby rynku medycznego. Technologia UV LCD, z której korzysta Inkspire, pozwala na tworzenie niezwykle precyzyjnych, niewielkich, a zarazem skomplikowanych geometrycznie detali. Protetycy dentystyczni i dentyści będą mogli wykorzystać możliwości drukarki przy tworzeniu modeli przeznaczonych do kontaktu z ludzką tkanką.
Nowe żywice to Raydent Crown & Bridge służąca do drukowania tymczasowych koron i mostów oraz Raydent Surgical Guide służąca do drukowania szablonów chirurgicznych. Pierwsza żywica posiada biokompatybilność klasy IIa, co sprawia że jest ona bezpieczna w kontakcie z tkanką człowieka w okresie do 30 dni. Jest dostępna w odcieniu A2 (beż) i wysoce odporna na ścieranie, co gwarantuje zachowanie gładkich powierzchni i anatomicznego kształtu przez cały okres użytkowania.
Żywica Raydent Surgical Guide jest przeznaczona do tworzenia precyzyjnych, protetycznych szablonów chirurgicznych. Biokompatybilność klasy I sprawia, że jest w pełni bezpieczna dla tymczasowego kontaktu z tkanką człowieka, co wystarcza do przeprowadzenia zabiegów chirurgii dentystycznej powszechnie stosowanych w nowoczesnej stomatologii. Wykonane z niej szablony chirurgiczne są przezroczyste, co zapewnia doskonałą widoczność podczas zabiegu. Wysoka dokładność wymiarowa gwarantuje precyzyjne umieszczenie implantów lub umiejscowienie narzędzi używanych przez stomatologa. Niska lepkość i wodoodporność sprawiają, że wydrukowane szablony są łatwe do ewentualnego umycia.
Drukarka Zortrax Inkspire posiada obszar roboczy o rozmiarach 74 x 132 x 175 mm, rozdzielczość wydruku XY wynosi 50×50 mikronów, a minimalna wysokość warstwy wydruku to 25 mikronów. Urządzenie drukuje nawet do 8 razy szybciej niż inne urządzenia drukujące z żywic światłoutwardzalnych w porównywalnych technologiach (SLA, DLP) i jest nawet do 9 razy bardziej precyzyjne od wybranych urządzeń konkurencji. Obydwa nowe materiały powodują, że Zortrax Inkspire może być od teraz wykorzystywana przez pracownie protetyczne nie tylko w pracach pomocniczych i prototypowych, lecz również w tworzeniu produktów finalnych, używanych przez samych pacjentów. To bardzo duży krok naprzód dla Zortrax, który stawia jego rozwiązania w absolutnej czołówce urządzeń addytywnych, wykorzystywanych w stomatologii.